Tedarikçilerle Birlikte Kazan Müzakere

Güçlü tedarikçilerinizle müzakere yaparken Kazan Kazanın ötesine geçin

% 0
Fiyatta elde edeceğiniz %1’lik indirim
% 0
Kârınızın %8,2 artmasını sağlayacaktır.

Günümüzde kurumlar satın alırken kazanmak için satın alma yetkililerinin etkili bir şekilde görüşmeler yürütmelerini beklenmektedir. Ancak şu bir gerçek ki, günümüzde, satın alma yetkilileri beklenmedik taleplerle karşılaşmakta ve çok güçlü satış yetkilileriyle müzakere etmektedirler. Bu tür tedarikçilerin (monopol durumunda olan tedarikçiler veya eğitimli satış yetkilileri istihdam eden tedarikçiler) baskın olduğu durumlar, satın alma yetkililerini rahatsız eden bir gerginlik yaratabilir. Bu durumdan kurtulmak ve satın alma sürecini hızlıca tamamlamak için, satın alma yetkilileri gereğinden fazla taviz verebilmektedirler. Bu zorlayıcı satın alma süreçlerinde başarılı olabilmek için, satın alma ekipleri farklı bir zihin yapısıyla hazırlanmalı ve müzakerelerde oluşan doğal gerginliği idare ederek sonuca ulaşmayı öğrenmelidirler.

Tedarikçilerle Birlikte Kazan Müzakere Teknikleri eğitimi, satın alma ekiplerinin güçlü tedarikçileriyle daha iyi müzakere yapmalarının ötesinde, iç müşterileriyle gerçekleştirecekleri görüşmelerde de başarı elde etmelerine katkıda bulunacaktır.

Diyelim ki…

  • Gereğinden fazla verilen tavizleri azaltabilseniz,
  • Satın alma yetkililerinizi, tedarikçilerle kurumunuz arasında sağlanacak faydayı ön planda tutarak görüşmeleri yürütmelerini sağlayabilseniz,
  • Satın alma yetkililerinizi, müzakereler sırasında karşılaştıkları gerginliği idare etmelerini sağlayacak prensipler ve davranışlarla donatabilir ve çok daha kârlı sonuçlar elde etmelerini sağlayabilseniz…

Nasıl olurdu?

Programın Kazandırdıkları:

Katılımcılar, müzakerelerde karşılaşılan 3 farklı durumu (Rekabetçi, İşbirliği, Uzlaşı) tanıyabilecek ve her duruma yönelik prensipleri, becerileri ve davranışları öğrenecekler.

Katılımcılar, kâr marjlarını eritebilecek pahalı ve riskli tavizleri önleyecek taviz verme stratejilerini öğrenecekler.

Katılımcılar, alternatif ödünlerin neler olabileceğini öğrendikten sonra, alternatif ödünlerden oluşan bir envanter oluşturup görüşmelerinde hemen kullanabilecekler.

Katılımcılar, zorlu bir müzakere öncesi nasıl hazırlanılması gerektiğini pratik bir planlama formu yardımıyla gerçekleştirebilecekler.

Uygulama ağırlıklı eğitim metodolojisi

Eğitim metodolojisi, yaparak öğrenme yaklaşımına göre kurgulanmıştır. Bu yaklaşım çerçevesinde, eğitim sırasında jenerik ve sektöre uyumlu toplamda 5 vaka kullanılmaktadır. Bu yaklaşımın yanı sıra, her katılımcı, eğitim öncesinde üstünde çalıştığı bir görüşme için öğrendiklerini nasıl uygulayabileceğini, eğitmenden ve diğer katılımcılardan alacağı geribildirimler yardımıyla değerlendirme fırsatı elde edecektir. Böylece, öğretilenlerin hemen kullanılması için gerekli adımlar eğitim sırasında atılacaktır.

Tedarikçilerle Birlikte Kazan Müzakere Eğitimi Gündemi

1. Gün (09.00 – 17.00)

Rekabetçi Müzakereler

Bölüm 1

Satın almacının günü ve zorluklar

Bölüm 2

Rekabetçi müzakere vakası: «İşyerindeki eski yazıcıları almak istiyorum»

Bölüm 3

Müzakerenin 4 Prensibi

Bölüm 4

Thomas – Kilmann gerginlik idaresi modeli

Bölüm 5

Çıkar koruma becerileri

2. Gün (09.00 – 17.00)

İşbirliğine Yönelik Müzakereler

Bölüm 6

Etkili hazırlık için planlama formu

Bölüm 7

«Sensun» Vakası

Bölüm 8

İsteklere karşın ihtiyaçların önemi

Bölüm 9

İş birliği becerileri

Bölüm 10

“Arazi Alımı” vakası

Bölüm 11

Genel değerlendirme

Tedarikçileriniz ile Müzakere Yetkinliklerinizi Geliştirmeye Hazır mısınız?

BTO Yetkilisi Size Bu Konuda Yardımcı Olabilir.