eimamoglu@btoegitim.com
  +90 533 666 7924  
Uzmanlık Alanlarımız
SATIŞ MÜZAKERE PAZARLAMA KURUMA ÖZGÜ EĞİTİMLER
 
PAZARLAMA
PAZARLAMA

MÜŞTERİ NEZDİNDE FARK YARATMAK NASIL OLUR?

Yanıt: Pazarlama bilgisine ve yetkinliklerine sahip olmakla olur!

Bugünlerde şirket yöneticilerinin en sık karşılaştıkları soruların başında; “Nasıl fark yaratırız?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun türevleri olan; inovasyon, yaratıcılık, yenilik, gibi kelimelerde zihinleri kurcalamaktadır. Bu soruların tümünün temelinde, ‘pazarlama bakış açısı’ bulunmaktadır.

Peki, pazarlama bakış açısı nedir?

Öncelikle, pazarlama sadece satış yapmak değildir; esasen, pazarlamanın amacı; sadakat oluşumu için gerekli ilişkileri kurgulamaktır.  Kurulan ilişkinin sonunda satış elde edilebilir, ancak müşteriler oluşan ilişkide dürüst ve içten olunmasını istiyorlar. Bu açıdan bakıldığında da başarılı pazarlama stratejileri, müşteri ilişkilerini oluşturmakla, müşteriye satış yapma arasındaki ince çizgide fark yaratmaya odaklanmaktadır. Bir şirket yöneticisi ve/veya pazarlama yöneticisi için bu denklemi kurgulamada, nereden başlanacağını bilmek kolay olmamaktadır.

Pazarlamanın 3 Aşaması:

  1. Müşteriyi tanımak: Müşteriler git gide daha seçici olmaktadırlar. Dahası, satın almadan önce, seçimlerinin, beklentileriyle birebir örtüşmesi için ayrıntılı araştırmalar yapmalarına olanak sağlayan birçok araçta onların hizmetine sunulmaktadır (sosyal medya bunların başında gelmektedir). Müşterilerin, satın alma öncesinde neleri kıyasladıklarını, ihtiyaçlarını ve ne gibi ilave değerler elde etmek istediklerini öğrenmek, firma yöneticilerinin güçlü pazarlama bilgisine ve ulaşmak istedikleri müşteri kitlelerine yönelik etkili mesajlar oluşturabilmelerini sağlayacak doğru bilgi ve yetkinliklere sahip olmaları sayesinde mümkün olabilmektedir.

  2. Rakipleri tanımak: Müşterilerinizi tanımak kadar önemli olan diğer bir konuda rakiplerinizi tanımaktır. Rakiplerinizden farkınızı (ödenen fiyata karşın elde edilecek faydayı aktaran) ifade edecek bir mesaj müşteri kazanımında ve karlılıkta ciddi yol kat etmenizi sağlayabilir. Rakipleri nasıl analiz edileceği ve rakiplerin zayıf yönlerini bularak oluşturulacak etkili mesajlar sayesinde müşteri nezdinde farkınızı göstermenize yardımcı olacak etkenlerin başında gelmektedir. Bu konu da yetkinlik sahibi yöneticiler diğerlerinden çok daha başarılı olarak pazarlama faaliyetlerini sürdürebileceklerdir.

  3. Pazarlama araçlarını kullanmasını bilmek: Gelişen dünyamızda pazarlama faaliyetlerini kolaylaştıran birçok araç yöneticilerin kullanımına sunulmaktadır. Ancak, bu araçların (iletişim araçları, fiyat stratejileri, dağıtım kanalları, vs) etkili ve verimli olarak nasıl kullanılacağı mutlak öğretilmesi gereken bir yetkinliktir. Bir sosyal mecra aracına reklam vermek kolay bir karar olabilir ancak yapılacak bu yatırımın geri dönüşünü sistematik bir yaklaşımla ölçmek ve kararın etkinliğini değerlendirmek de ayrı bir beceri gerektirmektedir.

Sonuç olarak, pazarlama, ürünleriniz için talep yaratmak ve devamında da kar elde etmeye yönelik bir eylemler silsilesidir. Bu çalışmaların hedefinde de marka oluşturmak bulunmaktadır. Söz konusu markaların oluşumu da, firmanın, müşterileriyle / tüketicileriyle oluşturacakları dürüst ilişkiler sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu ilişkileri kurgularken de şirket çalışanlarının tümü pazarlama bakış açısına sahip olmalıdır.

Kurumunuz Pazarlama Bakış Açısını Nasıl Kazanır?

Başarılı şirketler incelendiğinde pazarlama anlayışının o şirketlerin tüm katmanlarında benimsendiği ve uygulandığı görülmektedir. Çağımızda, şirketlerin başlarının özünde pazarlama anlayışı ve yaklaşımı olduğundan tüm çalışanların, üstlendikleri görevlerden bağımsız olarak, pazarlama konusunda bilgilendirilmelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bunun yanı sıra her geçen gün zorlaşan pazar şartları ve artan rekabete karşı mevcut ürün ve servislerinize talep yaratabilmeniz için, kanıtlanmış ve güncel pazarlama teknikleri konusunda pazarlama ekiplerinizi eğitmeniz fark yaratmada atılacak ilk adım olacaktır. Ayrıca, ekiplerinize yeni ürün geliştirmeyle ilgili süreçler de kurgulamayı öğretmeniz, müşterilinizi elde tutmak için önemli bir bakış açısı kazanımı olacaktır. Devamında müşterilerinize ulaşabilmek ve karlı sonuçlar elde etmek için tanıtıma yönelik bir strateji de kurgulamayı öğretmeli ve söz konusu mesajın etkili kullanımıyla ilgili bir takip sistemi de oluşturmalısınız (Sales Enablement).

Tüm bu çalışmaları bir çatı altında toplayan BTO Eğitim, kurguladığı pazarlama eğitimleri sayesinde pazarlama yöneticilerinizi ve diğer ekipleriniz, uzman eğitmenler yardımıyla, hem rekabet üstünlüğü sağlamayı hem de sistemsel bir yaklaşımla pazarlama araçlarını verimli ve etkili kullanmanın yöntemlerini öğrenebilirler. Pazarlama bakış açısı kazanmaya bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız 0533 666 7924 no’lu telefondan veya eimamoglu@btoegitim.com adresinden bir BTO danışmayla temasa geçin.

 
 
 
Adnan Saygun Caddesi, Uydu Sk. Gündeş Apt. No: 2 Ulus – Beşiktaş – İstanbul
Tel:+90 533 666 7924   |   GSM:+90 533 666 7924
Tüm Hakları Saklıdır © BTO Eğitim ve Danışmanlık